Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Jej celem jest estetyczna poprawa niewielkich ubytków próchnicowych oraz ewentualna korekta kształtu zębów. W trakcie tego leczenia przy użyciu formówek można osiągnąć wymarzony rezultat w estetycznym wyglądzie zęba, a także odzwierciedlić anatomiczny kształt i właściwe punkty styczne jakie występują między zębami.   Wśród czynników mających wpływ na estetykę zęba zaliczamy: odpowiedni kształt (tak, aby zęby prawidłowo współgrały z zarysem warg, dziąseł i twarzy), prawidłowo zachowane proporcje (bazujące na schemacie litery ‚T’), właściwie określona perspektywa oraz iluzja,    w stopniu umożliwiającym uwydatnienie lub zamaskowanie niektórych cech anatomicznych. Na koniec istotnym czynnikiem jest także, symetria mająca na celu zachowanie prawidłowego kształtu obydwu stron twarzy w odniesieniu do linii środkowej.

Wśród zabiegów kwalifikujących się do stomatologii zachowawczej wyróżniamy:

✓ wypełnienie ubytku materiałem kompozytowym lub glasjonomerowym – powszechnie znane wśród pacjentów jako „biała plomba”. Odznacza się ogromną estetyką wykonania. Pozwala na to fakt, że w swoim gabinecie dysponujemy szeroką gamą kolorów materiałów kompozytowych, dlatego nie jest dla nas problemem dobrać odpowiedni kolor do odcieni bieli pacjenta. Ponadto stosujemy estetyczne kompozyty przypisane specjalnie do odbudowy zębów w odcinku przednim oraz bardzo wytrzymałymi kompozytami przeznaczonymi bezpośrednio do rekonstrukcji zębów przedtrzonowych i trzonowych. Często pacjenci zadają też pytanie: skąd wynika rozbieżność cenowa podawana przy wykonaniu wypełnienia? Otóż informujemy, że cena wypełnienia zależy od dwóch czynników: wielkości wykonanej plomby oraz czasu poświęconego na jej wykonanie.

Obecnie wykonywane wypełnienia są światłoutwardzalne. Oznacza to, że po odpowiednim ukształtowaniu kolejnych warstw wykonywanego wypełnienia, stomatolog przy użyciu specjalnej lampy polimeryzacyjnej naświetla go wskutek czego w ciągu kilku sekund kompozyt twardnieje. Tak otrzymana wytrzymałość mechaniczna pozwala na bezpośrednie po zabiegu spożycie posiłku. Pacjent  nie jest zmuszony odczekać odpowiedniego okresu czasu jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak w przypadku zastosowania znieczulenia dentysta może zasugerować wstrzymanie się od jedzenia do czasu ustąpienia objawów znieczulenia.

✓ wypełnienie ubytku w zębie mlecznym kolorowym materiałem Twinky Star – to nowoczesny, kolorowy, z atrakcyjnym brokatem, światłoutwardzalny materiał stosowany do wypełnień w zębach mlecznych, na bazie kompomeru. Twinky Star jest dostępny do wyboru w siedmiu kolorach. Preferowany w szczególności w stomatologii dziecięcej. Materiał ten opiera się na specjalnej technologii kompomerów, które swoimi właściwościami chemicznymi oraz fizycznymi cechują go jako: możliwie bardzo uwalniającego fluor oraz charakteryzującego się minimalną ścieralnością. Na rynku materiał ten można nabyć w formie kapsułek przez co Twinky Star umożliwia szybką i sprawną aplikację w miejsce wypełnienia zęba.

✓ odbudowa zęba złamanego rekonstrukcja zależy od stopnia uszkodzenia zęba:

✦ Ukruszony ząb –  na podstawie rozmiaru uszkodzenia zęba dentysta weryfikuje, czy trzeba go wygładzić i wypolerować czy ewentualnie dokonać drobnej kosmetycznej korekcji. W przypadku ukruszenia wypełnienia lub sztucznego zęba, konieczna jest ich całkowita wymiana.

✦ Pęknięty lub złamany ząb – zęby, które uległy pęknięciu lub złamaniu należy niezwłocznie naprawić. Niewielkie uszkodzenia mogą zostać odbudowane przy użyciu światłoutwardzalnych kompozytów. Niemniej jednak taką odbudowę należy wymieniać co kilka lat, gdyż ulega nieestetycznym przebarwieniom. Efektownym rozwiązaniem często może okazać się również licówka porcelanowa, czyli cienki ceramiczny płatek nakładany na zewnętrzną powierzchnię zęba. Taka forma odbudowy jest nie tyle bardziej estetyczna, co trwalsza, jednak co za tym też idzie, droższa. W innym przypadku, gdy pęknięcie objęło zarówno szkliwo jak i zębinę zęba, w większości wypadków konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego, a następnie odbudowy za pomocą korony wzmocnionej wkładem koronowo-korzeniowym. Bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce wtedy, gdy stopień złamania zęba jest tak duży, że właściwie nie pozwala na jego zachowanie. W tym przypadku jedynym wyjściem pozostaje jego usunięcie. Powstały w wyniku tego brak zęba, stomatolog może uzupełnić na dwa sposoby, albo mostem porcelanowym albo implantem.

'
(4.3/5), głosów: 17
Ocena strony: