Stomatologia estetyczna

Leczenie protetyczne 

Współczesna stomatologia łączy w sobie różne metody pozwalające zmienić kształt, kolor i układ zębów, zapewniając piękny uśmiech. Równe białe zęby są podstawą estetycznego wyglądu twarzy. Braki i uszkodzenia zębowe nie wyglądają dobrze. Szeroki wachlarz metod wykorzystywanych w Estetica Beauty Dent w Krakowie w ramach stomatologii estetycznej pozwala naprawić te niedoskonałości. Porcelanowe licówki, korony, protezy umożliwiają korektę kształtu i koloru uzębienia.

Wskazania do leczenia 

Stomatologia estetyczna to doskonałe rozwiązanie dla osób:

  • których zęby są nierówne, stłoczone, wychylone lub z przebarwieniami,
  • z rozległymi brakami zębowymi – opracujemy sposób uzupełnienia uzębienia,
  • ze szparami między zębami.

Nasza oferta obejmuje:

W naszym profesjonalnym Centrum Stomatologii Estetica Beauty Dent wykonujemy protezy, licówki, korony i szyny relaksacyjne. Zajmujemy się także naprawą protez.

PROTEZY CAŁKOWITE

To forma uzupełnienia stosowana jest w przypadku bezzębia. Estetica Beauty Dent w Krakowie wykonuje protezy akrylowe, które składają się z płyty protezy, której kolor zawsze staramy się dopasować do naturalnej barwy dziąseł i błony śluzowej pacjenta. Drugim elementem są sztuczne zęby, które doskonale imitują naturalne zęby.

PROTEZY CZĘŚCIOWE

Stomatologia estetyczna obejmuje również wykonywanie protez szkieletowych, stosowanych do uzupełniania częściowych braków zębowych. Proteza częściowa opiera się na zębach własnych, dzięki czemu siły zgryzowe zostają rozłożone, nie powodując osiadania protezy. Służy do uzupełnienia częściowych braków w uzębieniu. Jej niewątpliwą zaletą jest także idealne dopasowanie do jamy ustnej pacjenta, ograniczony zasięg płyty oraz trwałość (zazwyczaj wykonana jest z metalu i akrylu).

LICÓWKI 

W ramach usług stomatologii estetycznej w Krakowie wykonujemy także licówki, które można określić jako cienką warstwę materiału, mocowaną na przednią (tzw. wargową) część zęba. Pełnią funkcję przede wszystkim estetyczną. Za jej pośrednictwem można skorygować kształt, kolor, jak i wielkość zębów. Licówki zalecane są pacjentom, których zęby są nieodwracalnie przebarwione, pęknięte, ale także osobom z niewielkimi wadami zgryzu.

W naszym centrum stomatologicznym w Krakowie wykonujemy dwa rodzaje licówek. Są to licówki kompozytowe oraz porcelanowe. Licówki kompozytowe można wykonać na jednej wizycie. Wykonanie licówek porcelanowych wymaga natomiast dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie, lekarz przeprowadza wywiad i badanie stomatologiczne, na podstawie którego wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania licówki. Poznaje także oczekiwania pacjenta, co do kształtu i koloru planowanej pracy. Następnie lekarz stomatolog przechodzi do opracowania powierzchni zęba, na którym ma zostać zamocowana licówka. Etap ten polega na oszlifowaniu cienkiej warstwy szkliwa zęba, tak aby po zamocowaniu licówki, ząb nie wystawał poza łuk. Po oszlifowaniu pobrane są wyciski, na podstawie których technik dentystyczny wykona licówkę. Wybrany zostanie także jej kolor tak, aby idealnie pasowała do pozostałych zębów. Podczas kolejnej wizyty, pacjent akceptuje kształt i kolor licówki, po czym zostaje ona przymocowana na stałe do zęba.

INLAY/ONLAY

To wkłady koronowe stosowane w przypadku rozległych uzupełnień w zębach trzonowych i przedtrzonowych. Ich zastosowanie w tego typu leczeniu pozwala na odtworzenie naturalnego kształtu zęba, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej trwałości, estetyki i szczelności wypełnienia. W zależności od rozległości ubytku stosuje się inlay’e, bądź onlay’e. W przypadku niewielkiej utraty tkanek zęba, gdzie powierzchnia guzków zębowych nie została zniszczona przez próchnicę stosuje się Inlay’e. Znacznie większym zasięgiem odznaczają się natomiast Onlay’e. Stosowane takiego leczenia w przypadku rozległych ubytków i zazwyczaj obejmują także szczyty guzków.

W naszym gabinecie w Krakowie wykonujemy inlay/onlay kompozytowe oraz porcelanowe. Przebieg leczenia w obu przypadkach jest podobny. Na pierwszej wizycie lekarz opracowuje ubytek, pobiera wyciski, na podstawie których wykonany zostanie wkład oraz zabezpiecza ząb. Na kolejnej wizycie po upewnieniu się, że przygotowany inlay/onlay pasuje, wypełnienie jest osadzane na trwałe.

KORONY

Rozpatrując budowę zęba naturalnego wyróżnić możemy dwie zasadnicze jego części – koronę oraz korzeń. Korzeń to część zęba znajdująca się poniżej linii brzegowej dziąsła. Część powyżej dziąsła, a zatem ta widoczna w jamie ustnej to korona zęba. To właśnie ona decyduje o estetyce naszego uśmiechu. W sytuacji, kiedy naturalna korona ulegnie zniszczeniu w stopniu uniemożliwiającym jej odbudowę z wykorzystaniem materiału kompozytowego (tzw. plomby), rozwiązanie dostarcza stomatologia estetyczna, którym jest wykonanie korony protetycznej. Jej zadaniem jest całkowite przykrycie zniszczonego zęba, jego wzmocnienie, a także poprawienie wyglądu i kształtu.

Etapy wykonania korony protetycznej: 

  • Badanie stomatologiczne – ma na celu zdiagnozowanie stanu korzenia zęba, na którym umieszczona zostanie nowa korona.
  • Przygotowanie zęba – polega na oszlifowaniu zęba ze wszystkich stron, tak aby nowa korona mieściła się w łuku zębowym.
  • Pobranie wycisków, na podstawie których wykonana zostanie korona.
  • Zaakceptowanie kształtu i koloru korony protetycznej.
  • Osadzenie korony.

W zależności od materiału, z jakiego została wykonana, stomatologia estetyczna wyróżnia:

korony metalowe licowane porcelaną,

korony pełnoceramiczne,

korony cyrkonowe,

SZYNY RELAKSACYJNE

To przeźroczyste nakładka wykonywana najczęściej z akrylu. Zalecana jest w przypadku nadmiernego napięcia mięśniowo-nerwowego lub w chorobie zwanej bruksizmem, objawiającej się niekontrolowanym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów (najczęściej w czasie snu). Szyna działa rozluźniająco, ma za zadanie nie tylko zniwelować napięcie mięśni, ale także chronić zęby przed naciskiem i ścieraniem szkliwa. Przeciwdziałanie chorobie jest niezwykle istotne, gdyż nieleczony bruksizm może doprowadzić do poważnych zniszczeń w uzębieniu, a także być przyczyną różnych rodzajów bólu głowy, karku, sztywności ramion, czy zaburzeń snu. Podłoże dolegliwości może być różne: od predyspozycji rodzinnych, po nadmierny stres, czy silne emocje.

Wykonanie szyny relaksacyjnej obejmuje dwie wizyty. Podczas pierwszej z nich lekarz przeprowadzi wywiad i badanie lekarskie, na podstawie którego dokona kwalifikacji do leczenia za pośrednictwem szyny. Następnie pobierane zostaną wyciski. Jest to etap niezbędny, gdyż szyna wykonywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki temu jest idealnie dopasowana do zębów. Na kolejnej wizycie po sprawdzeniu, czy szyna pasuje, pacjent odbiera gotową pracę.

Wyróżnia się dwa rodzaje szyny relaksacyjnej, w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana:

szyna relaksacyjna elastyczna – wykonana jest z elastycznego materiału (silikonu), w związku z czym przeznaczona jest dla osób, u których bruksizm przyjmuje postać lekką lub umiarkowaną.

szyna relaksacyjna akrylowa – w odróżnieniu od szyny elastycznej wykonana jest z twardego materiału. Akryl dzięki swym właściwościom jest trwały i odporny nawet na silny nacisk. Ten rodzaj szyny zaleca się pacjentom mającym poważne problemy z zaciskaniem i ścieraniem zębów tzw. ciężkich bruksistów.

NAPRAWA PROTEZ ZĘBOWYCH

W naszym gabinecie mają Państwo możliwość naprawy pękniętych płyt protez zębowych, ich wzmocnienia, jak również dostawienia brakujących zębów. Wszelkie naprawy wykonywane są z dużą precyzją i starannością. Czas oczekiwania uzależniony jest od rodzaju uszkodzenia, jednak mając na uwadze Państwa komfort wszystkie prace wykonywane są w możliwie najkrótszym czasie.

'
(3.7/5), głosów: 41
Ocena strony: