Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym zębów, dziąseł, jamy ustnej i okolic przyległych. Zabiegi chirurgiczne stanowią samodzielną formę leczenia lub przygotowanie do innych zabiegów np. zakresu protetyki, ortodoncji, endodoncji. Postępowanie chirurgiczne obejmuje m.in. chirurgiczne usuwanie ósemek, zębów zatrzymanych, zniszczonych i niemożliwych do uratowania, resekcje, hemisekcje, podcinanie wędzidełek, sterowaną regenerację kości, podniesienie dna zatoki szczękowej i wiele innych. W Estetica Beauty Dent zapewniamy Państwu bezbolesne zabiegi i fachową opiekę specjalistów.

Chirurgiczne usuwanie zęba

Usunięcie zęba stałego/korzeni – Usunięcie zęba, nazywane także ekstrakcją jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi takich jak dźwignie, czy kleszcze. Pomimo, że wśród pacjentów chirurgia stomatologiczna wzbudza największy strach, zazwyczaj jest stosunkowo prostym zabiegiem. Lekarz dentysta po podaniu znieczulenia, wykonuje odpowiednie ruchy mające na celu oddzielenie zęba od kości i otaczających go tkanek. Następnie delikatnie wyciąga ząb z zębodołu, zabezpieczając miejsce po usunięciu opatrunkiem, bądź jeżeli to konieczne zakłada szwy.

Po zabiegu należy pamiętać aby:
Opatrunek (najczęściej w formie tamponu) należy uciskać przez ok. 30 min po zabiegu
przez dwie godziny po usunięciu zęba należy powstrzymać się od spożywania posiłków i picia, a do końca dnia w którym wykonany był zabieg stosować tzw. miękką dietę
✓ jeżeli po ustąpieniu znieczulenia odczuwamy ból związany z usunięciem, można zastosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe
płukanie jamy ustnej oraz szczotkowanie zalecane jest dopiero po upływie min 12 godzin od zabiegu, po tym czasie należy robić to w sposób delikatny, tak aby zapobiec utracie skrzepu krwi wytworzonego w miejscu rany, gdyż wiąże się to z dotkliwym bólem (mówimy wówczas o tzw. suchym zębodole).

SZYCIE

Szycie (usuwanie szwów jest w cenie)

Zabiegi dentystyczne z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywane w naszym gabinecie w Krakowie są nieodłącznie związane z założeniem szwów. Mają na celu zbliżyć brzegi rany, chronić skrzep oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji i powikłań. Po około tygodniu należy zgłosić się do gabinetu w celu ich usunięcia. Zdjęcie szwów jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia.

HEMISEKCJA

Kolejnym zabiegiem chirurgii stomatologicznej w Krakowie, jakiemu poddawane są zęby trzonowe w celu ich uratowania jest zabieg hemisekcji. Ściślej mówiąc zabieg ten polega na odseparowaniu i usunięciu części korony i korzenia zęba w obszarze, w którym wystąpiło zapalenie. Dzięki hemisekcji możliwe jest zachowanie zdrowego obszaru zęba, który poddawany jest dalszej odbudowie protetycznej. Stosowana w przypadku uszkodzeń pojedynczych korzeni, w sytuacji np. złamań korony i korzeni zęba, nieodpowiednio przeprowadzonego leczenia kanałowego czy też głęboko rozwiniętej próchnicy.

Wśród zaleceń do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji wymienia się:

✓ powstałe wokół wierzchołka korzenia zmiany zapalne,
✓ bezefektownie przeprowadzone leczenie endodontyczne,
✓  inne: ubytek kości, pionowe złamanie zęba lub korzenia,
 inna forma chorobowa

Wśród przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji wymienia się:

✓ niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe w obydwu korzeniach zęba,
✓ częste choroby przyzębia (np. paradontoza) – skutkujące ogromnym rozchwianiem zęba,
✓ brak perspektywy udrożnienia kanału korzeniowego, aż do jego wierzchołka.

ZAOPATRZENIE “SUCHEGO” ZĘBODOŁU
Po wyrwaniu zęba w zębodole (miejscu po zębie) tworzy się skrzep. Zdarza się czasem, że ten skrzep wypada, bądź jest wypłukiwany. Wtedy mamy do czynienia z tzw. “suchym” zębodołem, który sprawia ból. W takim wypadku należy ponownie się udać do lekarza, aby od nowa rozdrapał ranę.

RESEKCJA WIERZCHOŁKA KORZENIA
Z koniecznością do wykonania tego typu zabiegu mamy do czynienia w przypadku:

złamania narzędzia w kanale korzeniowym,
znacznego przepchnięcie wierzchołka korzenia materiałem wypełniającym, skutkiem czego są silne dolegliwości bólowe,
niedostatecznego wypełnienia materiałem, kanału korzeniowego zęba na całkowitej jego długości,
braku perspektywy do udrożnienia kanału korzeniowego, aż jego wierzchołka

Wyżej wymienione zmiany mogą przyczynić się do wystąpienia powikłań typu: ropnie okołowierzchołkowe, ziarniniaki czy torbiele. Zdecydowana większość tego typu przypadków jest możliwa do wyleczenia za pomocą ponownego leczenia kanałowego, jednak w razie braku takiej ewentualności, jedyną właściwą decyzją jest przeprowadzenie zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Usługa ta przeprowadzana jest w ciągu jednej wizyty przy użyciu znieczulenia miejscowego. Sama resekcja korzenia polega na właściwym nacięciu śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia zęba, następnie wycięciu tzw. okienka kostnego, aby w dalszej kolejności odciąć wierzchołek korzenia wraz z wydaleniem powstałych w nim zmian zapalnych. Zabieg ten stosowany jest w odniesieniu do każdego zęba, jeżeli pojawia się wskazanie do takiego zabiegu, włącznie z przedtrzonowcami i trzonowcami.

PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA WARGI, JĘZYKA
Wędzidełko to nic innego jak błona śluzowa łącząca wargę, język bądź policzek z kością. Wszelkie nieprawidłowości w budowie wędzidełka mogą prowadzić do poważnych powikłań. Najczęściej występującymi zaburzeniami jest przerośnięcie wędzidełka wargi oraz nieodpowiednia długość wędzidełka języka. Z podcięciem wędzidełka języka mamy do czynienia zazwyczaj w przypadku niemowląt i dzieci. Często zdarza się, iż wędzidełko języka jest zbyt krótkie przez co może utrudniać wymowę i prowadzić do tzw. seplenienia.

Przerośnięte wędzidełko wargi górnej może być przyczyną niewłaściwego ustawienia zebów, objawiającego się najczęściej przerwą między siekaczami (tzw. diastema). Z kolei przerost wędzidełka wargi dolnej prowadzić może do zjawiska określanego jako pull syndrome, polegającego na odciąganiu dziąseł od zębów, a w konsekwencji odsłanianiu szyjek zębowych.

Podcięcie zarówno wędzidełka języka jak i wargi jest zabiegiem stosunkowo prostym, a dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego także całkowicie bezbolesnym

'
(3.9/5), głosów: 33
Ocena strony: