Wypełnianie ubytków

Wypełnianie ubytków

W zależności od wskazań stomatologa, wśród stosowanych wypełnień ubytków wymienia się:

✓ wypełnienie ubytku materiałem kompozytowym lub glajsonomerowym
– powszechnie znane wśród pacjentów jako „biała plomba”. Odznacza się ogromną estetyką wykonania. Pozwala na to fakt, że w swoim gabinecie dysponujemy szeroką gamą kolorów materiałów kompozytowych, dlatego nie jest dla nas problemem dobrać odpowiedni kolor do odcieni bieli pacjenta. Ponadto stosujemy estetyczne kompozyty przypisane specjalnie do odbudowy zębów w odcinku przednim oraz bardzo wytrzymałymi kompozytami przeznaczonymi bezpośrednio do rekonstrukcji zębów przedtrzonowych i trzonowych. Często pacjenci zadają też pytanie: skąd wynika rozbieżność cenowa podawana przy wykonaniu wypełnienia? Otóż informujemy, że cena wypełnienia zależy od dwóch czynników: wielkości wykonanej plomby oraz czasu poświęconego na jej wykonanie.

Obecnie wykonywane wypełnienia są światłoutwardzalne. Oznacza to, że po odpowiednim ukształtowaniu kolejnych warstw wykonywanego wypełnienia, stomatolog przy użyciu specjalnej lampy polimeryzacyjnej naświetla go w skutek czego w ciągu kilku sekund kompozyt twardnieje. Tak otrzymana wytrzymałość mechaniczna pozwala na bezpośrednie po zabiegu spożycie posiłku. Pacjent nie jest zmuszony odczekać odpowiedniego okresu czasu jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak w przypadku zastosowania znieczulenia dentysta może zasugerować wstrzymanie się od jedzenia do czasu ustąpienia objawów znieczulenia.

wypełnienie ubytku w zębie mlecznym kolorowym materiałem Twinky Star – to nowoczesny, kolorowy, z atrakcyjnym brokatem, światłoutwardzalny materiał stosowany do wypełnień w zębach mlecznych, na bazie kompomeru. Twinky Star jest dostępny do wyboru w siedmiu kolorach. Preferowany w szczególności w stomatologii dziecięcej. Materiał ten opiera się na specjalnej technologii kompomerów, które swoimi właściwościami chemicznymi oraz fizycznymi cechują go jako: możliwie bardzo uwalniającego fluor oraz charakteryzującego się minimalną ścieralnością. Na rynku materiał ten można nabyć w formie kapsułek przez co Twinky Star umożliwia szybką i sprawną aplikację w miejsce wypełnienia zęba.

odbudowa złamanego zęba – o odbudowie zęba mówimy w momencie zniszczenia tylko jego  widocznej części czyli dokładnie korony zęba, natomiast korzeń pozostaje nieuszkodzony. Odbudowa zniszczonych zębów jest możliwa, a jej wykonanie ma sens w przypadku, gdy zachowana została jeszcze część koronowa zęba, a sam rozmiar zniszczenia nie jest aż tak duży. Wtedy istnieje mozliwość wykonania plomby. Zasadniczo odbudowa złamanych zębów nie różni się od założenia zwykłej plomby. Różnica pojawia się w przypadku gdy znacząco osłabiony ząb potrzebuje wzmacniającej go podpory dla wypełnienia.Z reguły do najczęstszych zębów kwalifikujących się do odbudowy to zęby po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. W ich przypadku wypełnienie utrzymuje się na wkładach (koronowo-korzeniowe ewentualnie z włókna szklanego). Sam zabieg odbudowy zęba nie jest czasochłonny i zazwyczaj kończy się podczas jednej wizyty.

'
(3.6/5), głosów: 31
Ocena strony: