Ortodoncja Kraków

Leczenie wad zgryzu, inaczej ortodoncja jest obecnie jedną z najbardziej popularnych dziedzin z działu stomatologii. Jej współczesne osiągnięcia pozwalają na leczenie nawet dużych wad niezależnie od wieku. Dlatego, jeżeli nie satysfakcjonuje Cię Twój uśmiech i chciałbyś lub chciałabyś mieć proste i piękne zęby zapraszamy na konsultacje ortodontyczne do kliniki Estetica Beauty Dent z Krakowa.

Ocena stanu zębów przez ortodontę

W trakcie pierwszego spotkania ortodonta na podstawie bezpośredniej oceny stanu uzębienia, zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego zaproponuje odpowiednie leczenie z wykorzystaniem aparatu stałego bądź ruchomego. Na kolejnej wizycie pobierze wyciski niezbędne do wykonania modeli diagnostycznych uzębienia. Specjalista zakłada aparat dopiero po zrealizowaniu wskazanych w planie leczenia zabiegów takich jak leczenie zachowawcze, separacja lub usuwanie zębów. Po założeniu aparatu należy zgłaszać się na wizyty, których częstotliwość uzależniona jest od metody i postępów leczenia. Zwykle wizyty odbywają się co 3-8 tygodni. Na każdej z nich aktywowany jest aparat w związku z przesuwaniem się zębów. Nasi ortodonci posiadają wiedzę niezbędną do przeprowadzenia zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Gwarantują 100% bezpieczne leczenie w komfortowych warunkach i w nowocześnie wyposażonych gabinetach.

Współczesna ortodoncja w Krakowie i nie tylko dostarcza wiele rozwiązań. W naszym gabinecie zakładamy aparaty:

✓ stałe,

✓ ruchome,

✓ retencyjne.

Aparat stały

Aparat stały to obecnie najskuteczniejszy rodzaj aparatów który poleca każdy ortodonta z Estetica Beauty Dent, stosowanych w tego typu zabiegach. Za ich pośrednictwem nasz specjalista może wprowadzić niewielkie zmiany kosmetyczne w uzębieniu jak również zwalczyć głębokie wady zgryzu. Na aparat stały składa się kilka elementów. Na stałe do zębów mocowane są zamki. Za pośrednictwem ligatur (powszechnie zwanych „gumkami”) do zamków przymocowywany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, określoną siłę. Pod jej wpływem zęby mogą być przesuwane w dowolnym kierunku, a także obracane wokół własnej osi. Oferujemy wstawienie różnokolorowych ligatur do aparatu.

Wyróżniamy kilka typów aparatów stałych, różniących się rodzajem zamków:

zamki metalowe są obecnie najpowszechniej stosowane. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co warunkuje ich trwałość. Dzięki swej wytrzymałości i sile mogą być wykorzystywane w leczeniu większości wad, nawet tych najpoważniejszych. Ciągły rozwój technologii ortodontycznej sprawia, że zamki metalowe są coraz mniejsze i przez to mniej widoczne. Dodatkowo decydując się na zastosowanie kolorowych ligatur możesz uczynić aparat bardziej wyjątkowym i atrakcyjnym. Specjalista wymienia ligatury co ok. 3-4 tygodnie, co sprawia, że każdego miesiąca Twój uśmiech może być niepowtarzalny.

zamki porcelanowe – ich największą zaletą jest niewidoczność. Kolor zamków porcelanowych zbliżony jest do koloru zębów, przez co są prawie całkowicie niezauważalne.

zamki kryształowe – podobnie jak zamki porcelanowe zaliczane są do aparatów ortodontycznych kosmetycznych. Wykonane są z kryształu, dzięki czemu odznaczają się wysoką wytrzymałością. Ich niewątpliwą zaletą jest także kolor. Zamki kryształowe są prawie całkowicie przezroczyste, przez co stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które podczas leczenia chcą zachować naturalny i estetyczny uśmiech. Gładka powierzchnia zamków kryształowych oraz brak ostrych krawędzi dodatkowo sprawiają, że łatwiej dbać o ich czystość, a płytka nazębna odkłada się w mniejszym stopniu.

zamki metalowe samoligaturujące to nowoczesny system aparatów, którego największą zaletą jest skrócenie czasu leczenia ortodontycznego. Zamki samoligaturujące wyposażone są w specjalną „klapę”, która utrzymuje drucik znajdujący się w szczelinie każdego z zamków. Dzięki takiej konstrukcji nasz lekarz ortodonta nie stosuje ligatur, które sztywno utrzymują drut w zamku, zmniejszając tym samym możliwość jego przemieszczania. W aparatach samoligaturujących tarcie ograniczone jest do minimum, dzięki czemu ustawienie zębów w pożądanej pozycji następuje szybciej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

zamki porcelanowe samoligaturujące – ich konstrukcja i sposób działania jest taki sam jak zamków metalowych samoligaturujących. Elementem różnicującym w tym przypadku jest kolor. Zamki porcelanowe wykonane są w kolorze zbliżonym do koloru zębów, przez co są mniej widoczne.

Profesjonalna ortodoncja, może łączyć poszczególne zamki. Specjalistyczna wiedza oraz zdobyte umiejętności i doświadczenie jakie posiada każdy ortodonta w Krakowie zatrudniony w Estetica Beauty Dent pozwala na zastosowanie nieograniczonych możliwości w leczeniu wad zgryzu. Dobrym rozwiązaniem jest założenie aparatu porcelanowego bądź kryształowego na zęby górne i tańszego metalowego na mniej widoczne zęby dolne. Takie połączenie stanowi oszczędniejszą wersję aparatu stałego, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki uśmiechu w trakcie leczenia.

APARATY RUCHOME

Zakładane są głównie dzieciom w okresie, kiedy ich organizm jeszcze rośnie. Ruchome aparaty ortodontyczne składają się z akrylowej płytki oraz drucianych pętli. Ich kształt dostosowany jest do zębów. Za jego pośrednictwem zęby przemieszczane są jedynie do przodu lub do tyłu, dlatego też nie są one stosowane w przypadku poważnych wad zgryzu.

APARATY RETENCYJNE (określane także jako retainery)

Ten etap wykonuje się po ściągnięciu aparatu stałego, w celu utrwalenia uzyskanych podczas leczenia ortodontycznego efektów. Jego zadaniem jest ustabilizowanie i tym samym przystosowanie zębów do nowego, właściwego ustawienia. Okres przez jaki należy stosować aparat retencyjny uzależniony jest od postępów leczenia, dlatego też ustalamy go indywidualnie dla każdego pacjenta. Średnio czas leczenia tego typu aparatem wynosi ok. 2 lat. Ortodonta zakłada aparaty retencyjne stałe, przyklejone do zębów oraz ruchome. Nie zastosowanie retainerów może skutkować nawrotem wady sprzed leczenia, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń w kwestii ich noszenia.

Ortodoncja w Estetica Beauty Dent to nie tylko nasza pasja, a chęć niesienia pomocy innym. Opinie i zadowolenie naszych pacjentów są dla nas priorytetowe. Umów się na konsultację z ortodontą w Estetica Beauty Dent. Zapraszamy Kraków, ul. Wrocławska 80/54, ul. Kurniki 4 lub do kontaktu telefonicznego: +48 662 424 943 i +48 662 908 992.